BUFFALO STATE COLLEGE

WINTER SPORTS (Men's/Women's Basketball, Men's/Women's Hockey, Swimming & Diving, Track & Field)

Men’s Basketball

DATE OPPONENT HOME/AWAY TIME
Fri. 2/15 vs. Brockport Buffalo State Sports Arena 8pm
Sat. 2/16 vs. Geneseo Geneseo, NY 8pm
Tues. 2/19 SUNYAC Quarters @ Higher Seed TBA
Fri. 2/22 SUNYAC Semis @ Top Seed TBA
Sat. 2/23 SUNYAC Finals @ Top Seed TBA

Men’s Ice Hockey

DATE OPPONENT HOME/AWAY TIME
Fri. 2/15 Fredonia Buffalo State Ice Arena 7pm
Wed. 2/20 SUNYAC Quarters @ Higher Seed 7pm
Sat. 2/23 SUNYAC Semis @ Higher Seed 7pm
Sat. 3/2 SUNYAC Finals @ Higher Seed 7pm

Men’s Track & Field

DATE OPPONENT HOME/AWAY TIME
Fri. 2/15 R.I.T. Rochester, NY 9am
Sat. 2/23 SUNYAC Championships Brockport, NY 9am
Fri. 3/1 – Sat 3/2 ECAC Championships New York, NY (The Armory) 2pm/10am
Fri. 3/8 – Sat. 3/9 NCAA Championships Naperville, IL (North Central College) 2pm/10am

Men & Women’s Swimming & Diving

DATE OPPONENT HOME/AWAY TIME
Wed. 2/20 – Sat. 2/23 SUNYAC Championships Buffalo, NY (Flickinger Center) 6pm

Women’s Basketball

DATE OPPONENT HOME/AWAY TIME
Fri. 2/15 vs. Brockport Buffalo State Sports Arena 6pm
Sat. 2/16 vs. Geneseo Geneseo, NY 6pm
Tues. 2/19 SUNYAC Quarters @ Higher Seed TBA
Fri. 2/22 SUNYAC Semis @ Top Seed TBA
Sat. 2/23 SUNYAC Finals @ Top Seed TBA

Women’s Ice Hockey

DATE OPPONENT HOME/AWAY TIME
Sat. 2/16 Potsdam (At Clarkson) Canton, NY 7pm
Sun. 2/17 Potsdam (At Clarkson) Canton, NY 2pm

Women’s Track & Field

DATE OPPONENT HOME/AWAY TIME
Fri. 2/15 R.I.T. Rochester, NY 4pm
Sat. 2/23 SUNYAC Championships Brockport, NY 9am
Fri. 3/1 – Sat 3/2 ECAC Championships New York, NY (The Armory) 2pm/10am
Fri. 3/8 – Sat. 3/9 NCAA Championships Naperville, IL (North Central College) 2pm/10am

SPRING SPORTS (Women's Lacrosse, Softball)

Women’s Lacrosse

DATE OPPONENT HOME/AWAY TIME
Fri. 3/1 Washington & Jefferson Washington, PA 4pm
Tues. 3/5 Elmira Buffalo State Coyer Field 4pm
Mon. 3/11 Roberts Wesleyan Rochester, NY 4pm
Fri. 3/15 Oberlin Buffalo State Coyer Field 4pm
Tues. 3/19 Ithaca Ithaca, NY 4pm
Thurs. 3/21 William Smith Clermont, FL 4pm
Mon. 3/25 Hamilton Clermont, FL 6pm
Wed. 3/27 Western Connecticut State Clermont, FL 10am
Sat. 3/30 New Paltz New Paltz, NY 1pm
Tues. 4/2 Brockport Buffalo State Coyer Field 4pm
Sat. 4/6 Oneonta Buffalo State Coyer Field 12pm
Tues. 4/9 Oswego Buffalo State Coyer Field 4pm
Sat. 4/13 Cortland Buffalo State Coyer Field 1pm
Tues. 4/16 Fredonia Fredonia, NY 4pm
Tues. 4/23 Geneseo Geneseo, NY 4pm
Sat. 4/27 Potsdam Potsdam, NY 1pm
Tues. 4/30 SUNYAC Play-In #4 vs. #5 @ Higher Seed TBA
Fri. 5/3 SUNYAC Quarterfinals @ Highest Seed TBA
Sat. 5/4 SUNYAC Finals @ Highest Seed TBA

Women’s Softball

DATE OPPONENT HOME/AWAY TIME
Fri. 3/29 New Paltz Bengal Field 3pm
Fri. 3/29 New Paltz Bengal Field (Game 2)
Sat. 3/30 Oneonta Bengal Field 12pm
Sat. 3/30 Oneonta Bengal Field (Game 2)
Wed. 4/3 R.I.T. Bengal Field 3pm
Wed. 4/3 R.I.T. Bengal Field (Game 2)
Fri. 4/5 Oswego Oswego, NY 3pm
Fri. 4/5 Oswego Oswego, NY (Game 2)
Sat. 4/6 Cortland Cortland, NY 12pm
Sat. 4/6 Cortland Cortland, NY (Game 2)
Sun. 4/7 Ithaca Ithaca, NY 12pm
Sun. 4/7 Ithaca Ithaca, NY (Game 2)
Tues. 4/9 University of Rochester Bengal Field 3pm
Tues. 4/9 University of Rochester Bengal Field (Game 2)
Thurs. 4/11 Allegheny Meadville, PA 3:30pm
Thurs 4/11 Allegheny Meadville, PA (Game 2)
Sat. 4/13 Fredonia Fredonia, NY 12pm
Sat. 4/13 Fredonia Fredonia, NY (Game2)
Wed. 4/17 Penn State Behrend Erie, PA 3:30pm
Wed. 4/17 Penn State Behrend Erie, PA (Game 2)
Fri. 4/19 Brockport Bengal Field 3pm
Fri. 4/19 Brockport Bengal Field (Game 2)
Sat. 4/20 Geneseo Bengal Field 12pm
Sat. 4/20 Geneseo Bengal Field (Game 2)
Wed. 4/24 Nazareth Rochester, NY 3pm
Wed. 4/24 Nazareth Rochester, NY (Game 2)
Fri. 4/26 Plattsburgh Plattsburgh, NY 3pm
Fri. 4/26 Plattsburgh Plattsburgh, NY (Game 2)
Sat. 4/27 Potsdam Potsdam, NY 12pm
Sat. 4/27 Potsdam Potsdam, NY (Game 2)
Thurs. 5/2 – Sat. 5/4 SUNYAC Championships @ Highest Seed TBD